BÖLÜMLER AB ve Türkiye AB’nin Geleceği AB Fonları Çevre ve İklim Enerji Finansal Hizmetler Genişleme Gıda ve Sağlık Kültür ve Sanat KOBİ ve AB Politika Spor Telekomünikasyon Ticaret ve Sanayi Turizm Yaratıcılık ve Yenilik Yerel Yönetimler ve AB DAHA FAZLA BİLGİ Ajanda Arşiv Yorumlar ve Analizler Röportajlar Araştırma Dosyaları KİM KİMDİR Kişiler ve Kurumlar İŞ İLANLARı Euro Asia Projects Stajyerini arıyor ! europaterraweb: La liberté religieuse au menu des ministres des affaires étrangères keumwa: EU Training Scheme Bromotion: Democracy – an expired export commodity, bus 21 or how to feel at home in Bruxelles jim: Pharma Company goes to Court in France garyfinnegan: Barroso takes sides in Irish election BASIN BÜLTENLERI KOZA Projesi 5. yılında 660 üniversite öğrencisine destek verdi TÜKD Başkanı Prof. Dr. Nazan Moroğlu’na Anlamlı Ödül Üniversiteli kadınlar yeni başkanlarını seçti Ashmore grubu yurtdışında kurulu Türk tahvil/bono yatırım fonunu sıcav olarak lüksemburg’da kayda aldırdı EU JOBS more offers » Üniversiteli kadınlardan çocuk gelinler, ensest ve kadına karşı şiddeti engelleme çağrısı

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) ev sahipliğinde Türkiye’de ilk kez 16-21 Ağustos tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşen 31’inci Uluslararası Üniversiteli Kadınlar Federasyonu (IFUW) Genel Kurulu sona erdi. 60 ülkeden 500’den fazla katılımcının olduğu Genel Kurul ve eş zamanlı gerçekleşen ‘Sürdürülebilir Geleceğe Ulaşmada Kadının Rolü’ temalı konferans, üyeler tarafından kabul edilen sonuç bildirisiyle sonlandı.

Bildiride, kadına yönelik şiddet, çocuk gelinler ve ensest olmak üzere 3 ana başlık ele alındı.

Kadına yönelik şiddet

Bildiride, kız çocukları ve kadınların şiddetten uzak tutulması amacıyla hükümetlere, toplumsal cinsiyet eşitliğine vurgu yapan kampanyalar düzenleme çağrısında bulunuldu.

Aile içi şiddetin her türünü tanımak konusunda yetkili kurumlara yardımcı olacak araştırmaları desteklemeleri için hükümetlere ve özel kurumlara çağrıda bulunulan bildiride, aile içi şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğuna ilişkin vurguyu içeren insan hakları eğitiminin okul programlarına alınması konusunda çaba gösterilmesine karar verildi.

Çocuk gelinler

IFUW, genç kızların, onlara zarar veren geleneklerden, kültürel ve dini ritüellerden korunması konusunda hükümetlere çağrısında bulundu.

Kız çocuklarının insan haklarını korumak amacıyla, çocuk yaşta evliliklerin sonuçları hakkında aileleri bilinçlendirme ve çocuk gelinler sorununun daha görünür kılınması için çalışmaların yoğunlaştırılmasına karar verildi.

Erken yaşta evliliklerin zararları konusunda kamuoyunda bilinç artırıcı kampanyalar ve yasal düzenlemeler için çağrıda bulunuldu; hükümet ve yargı ile işbirliğinin önemine dikkat çekildi.

Ensest

Hükümetlerin, genç kızların ve erkeklerin her türlü aile içi şiddet ve tacizden korumasının önemine dikkat çekilen bildiride, devletlerin ensesti bir aile içi şiddet suçu olarak kabul etmeleri için çabaların yoğunlaştırılması çağrısında bulunuldu.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği ev sahipliğinde 16-21 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşen Uluslararası Üniversiteli Kadınlar Federasyonu 31’inci Genel Kurulu ve Konferansı kapsamında 27 çalıştay, 6 genel oturum, 6 özel oturum düzenlendi ve 50 farklı sunum gerçekleşti. Yeni başkan ve dernek yönetimi seçimlerinin gerçekleştiği Genel Kurul sonucunda Güney Afrikalı Catherine Bell, Başkanlık görevini 3 yıl süreyle İngiliz Marianne Haslegrave’den devraldı.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s